Már régóta tetszik a
Cr7betting.com weboldal kezdőképernyőjén Ronaldo képe, ahogy izzadtan maga elé néz. Nehéz küzdelem. Ez jut eszembe a képről, és én pontosan ugyanezt érzem a sportfogadásban is.
Nehéz küzdelem.
A vasárnapi Haugesund - Lilleström meccs hazai győzelmű tippjének elvesztése kapcsán több dologról szeretnék írni ebben a posztban, ezért pontokba szedem őket.
1. Rossz veszíteni
Először is, nem tudom, mások hogyan vannak vele, de én amikor kiteszek egy tippet és az veszít, rossz érzésem van, elrontja az egész estémet. Tudom, hogy ez egy játék tulajdonképpen, ahol természetesek a veszteségek, azonban számomra a sportfogadás nem hobbi, hanem pénzkereset (lenne), és minden kudarc, ami ebben megakaszt, azt letör. Tehát ha a tippem veszít, akkor nagyon rosszul érzem magam, tudjatok róla!
2. Mi történt a Haugesund-Lilleström meccsen?
Úgy engedtem el a vasárnapi tippet, hogy már csak a New Yorkkal versenyzett, a többit kizártam. És a kettő közül nem a New Yorkot választottam (amely nyert volna), hanem a Haugesundot (amely veszített). Már nem először futok ilyenbe bele.
Pedig a meccs eleje teljesen jó volt, az első 28 percben a Haugesund szinte állandó szorításban tartotta az ellenfél kapuját: 8-szor lőttek kapura, tehát bő 3 percenként, és abból 7 eltalálta a kaput - csak épp a kapus kivédte. Megnyugodtam, hogy ekkora fölényből előbb-utóbb gól lesz.
És akkor jött egy ellentámadás a Lilleström részéről, amelyből azonnal gól lett! A Haugesund összeomlott, megszűntek a támadások, a Lilleström meg feltámadt hamvaiból. A Haugesund az első félidő legvégén tudott csak egyenlíteni. Gondoltam, akkor ismét egyenlőek az esélyek, a pihenő után majd magára talál a Haugesund.
De nem talált magára a szünet után sem. A
statisztika szerint az egész meccs alatt a Haugesund 14-szer találta el a kaput (20 lövésből), ebből 2 ment be, a maradék 12 lövést védte a Lilleström kapusa!
A Lilleström viszont alig támadott, az egész mérkőzés alatt mindössze három lövése találta el a kaput (a nyolcból), ebből viszont kettő bement és csak egyet tudott kivédeni a Haugesund kapusa.
Rossz volt a tipp? Mivel a focit gólra játsszák, igen. Ha viszont a statisztikát nézzük, ebben abszolút benne volt a Haugesund győzelem, mégsem tudták a fölényüket gólra váltani, a hazai pálya ellenére sem (ötször annyiszor találták el a kaput, mint a Lilleström, mégis csak ugyanannyi gólt lőttek).
Ráadásul az egész meccset a Lilleström nyomasztó fölénye jellemezte: az első gólt ők lőtték, majd amikor a Haugesund kiegyenlített, a másodikat is, így a Haugesundnak a győzelemhez először mindig egyenlítenie kellett.
A végeredmény az, hogy nem sikerült. A New York meccse ellenben bejött volna. :(
3. Ismét "vasárnap-hatás" volt
De nem csak a Haugesunddal volt baj. Nézzük, múlt vasárnap mind a fogadóiroda, mind pedig én melyik meccseket láttuk az én szisztémám szerint egyértelmű kimenetelnek, és ehhez képest milyen eredmények születettek. (Tehát én ebből a listából választottam ki a Haugesundot.)
- Szluck - Dinamo Minszk 2 0-1 NYERT
- Haugesund - Lilleström 1 2-2 VESZTETT
- Ullensaker/Kisa - Sandnes Ulf 1 2-2 VESZTETT
- Kongsvinger - Strömmen 1 1-2 VESZTETT
- New York City FC - Toronto FC 1 2-1 NYERT
A Szlucknál idegen győzelem volt a tipp, ezért hátratettem, mivel 4 erős hazai győzelmű tipp is volt, és ezek jobban be szoktak jönni.
Ezen a vasárnapon azonban közülük csak a New York győzött volna, de ők is csak úgy, hogy ott is a Toronto kezdte az első gólt. Igazi vasárnap-hatás. A baj csak az, hogy nem minden vasárnap ilyen és ezt nem lehet előre kiszámítani. Végeztem számításokat és azokból kiderült, hogy nem lehet nyereségesen kihozni az ellenfogadásokat a vasárnapokra.
Nem tudom, ezek a papírformával ellentétes eredmények hogyan jönnek így tömegesen ennyire össze, ez tök véletlen-e, vagy mondjuk az időjárás van rájuk hatással, de azt jó lenne tudni előre, hogy mely vasárnapok lesznek tele idegen győzelemmel és lefogadni ezeket előre.
4. Kerülöm a tabella alja és a tabella tetején lévő csapatok meccseit
Omega
tanácsára (mivel teljesen igaza van) kerülöm a tabella legerősebb dobogós és legutolsó kieső csapatainak találkozóit. Ugye, ezek lennének a legsimább meccsek, melyeknél borítékolható lenne a győzelem,
azonban itt születnek a legnagyobb meglepetések, ugyanis a tabella alján lévő csapatok győzelmi kényszerben vannak, hogy ne essenek ki, és összeszedik magukat, akár a listavezető ellen is. A listavezetők ugyanakkor általában el vannak kényelmesedve, és nekik nem élethalálharc a győzelem.
Az első ilyen meccsem az
Aalesundé volt, ahol a lista alján lévő csapat az otthonában elverte a listavezetőt úgy, hogy annak ez zsinórban a második veresége volt egymás után.
A másik hasonló meccs volt a
Haka - JJK Jyvaskyla, melynél a tabella utolsó, leggyengébb csapata idegenben legyőzte a sokkal erősebb Hakát. A Haka a második félidő elején, 7 percen belül szopott be két gólt a Jyvaskylától egymás után, s utána nagyon rákapcsoltak, egyfolytában rohamozták az ellenfél kapuját, de már nem tudták bevenni, az mindent kivédett.
Ezek után kifejezetten kerültem a szombati csábító
Kamatamare - Okayama mecset, ahol a tabella utolsó csapata végül otthon tényleg győzött a 22-es tabella 6-os helyén álló, jóval erősebb vendégcsapat ellen. Ugyan csak 1-0-ra, de a focit ugye, gólra játsszák.
És elém került a vasárnapi
Kongsvinger - Strömmen meccs is, melynél a tabella legalsó csapatát az otthonában fogadta a tabella első harmadában tartózkodó csapat. Mi lett a vége? A tabella leggyengébb csapata 2-1-re győzött!
Ezek megerősítettek abban, hogy ezeket a találkozókat kerülni kell, mert a kieséstől való félelem képes a legerősebb csapatok ellen is megsokszorozni a tabella leggyengébb csapatának erejét, és ez a hatás teljesen kiszámíthatatlan, hogy mikor jön.
Márpedig én ugye, a maximális biztonságra törekszem, ami csak elérhető, ezért az ilyen kockázatosabb meccseket kihagyom.
Egyébként kár, hogy a Tippmixpro.hu-n nem lehet DNB (döntetlen esetén tét visszajár) típusú fogadásokat tenni, mert a döntetleneknél nem lenne veszteség, a sikeres fogadások szorzója viszont nagyobb lenne, így az egyenleg egyértelműbben haladna felfelé, mint a döntetlenes veszteségek során. Az eddigi 17 tippemből 6 vesztett, ebből 3 volt döntetlen, pont a legutóbbi három vesztes tipp. Ha ezeknél visszajárt volna a tét, akkor csak három olyan találatom lett volna, amely veszteséget hozott volna és visszaveti az egyenleget. (A kétesély sajnos nem jó helyette, mert annyira alacsony az ODDS-a, hogy alig halad az egyenleg felfelé, az ellentétes győzelem esetén viszont egy egész egységet esik az egyenleg, mely sok kétesélyes győzelemből jött össze.)
5. Új analizáló oldalakat is használok mostantól
Amikor a tippek elemzése után a Haugesund mellett döntöttem, egy ideig nem éreztem semmi különöset.
Aztán szombat délután elfogott valami elmagyarázhatatlan belső érzés, mely két összetevőből állt. Az egyik, hogy ez egy kritikus meccs lesz (ez még nem tudom, mit jelent, hiszen nem látom a jövőt), és az lesz csak az elfogadható, ha ez a meccs győz, a másik érzés pedig, hogy de a meccset sajnos el fogom veszíteni.
Ez tehát egyszer csak így belém villant, és attól kezdve nyugtalanná tett, főleg, hogy vasárnapi meccs volt, és a vasárnap-hatás még csak rásegített. (Vasárnap hatás = a papírformánál némely vasárnapokon kifejezetten tömegesen az ellentétes fogadás győz.)
Ezért elkezdtem keresni elemzéseket, melyek megjósolják a meccs kimenetelét. Beütöttem a Google-ba a meccset, és a prediction (jóslás) kifejezést, és az összes oldalt megnéztem, amit a Google felajánlott.
Persze mindenkinél hasított a Haugesund, és ugye pont ez volt a bajom egy
korábbi blogbejegyzésemben, hogy az elemző oldalak is ugyanazt nyomják, mint a fogadóiroda, ami viszont veszteséges.
Találtam viszont két elemző oldalt, mely nem a Haugesundot hozta ki győztesnek.
Az egyik a
Wettpoint.com, mely X2 kimenetelt jósolt, a másik pedig a
Bettingclosed.com, mely 12 kimenetelt.
Mivel bejött, hogy szerintük a Haugesund nem volt egyértelműen esélyes, ezért a jövőben az ő elemzéseiket figyelembe veszem a tippjeim kialakítása során. Azt nem mondom, hogy nem fogok bevállalni egy tippet, ha ők nem értenek egyet vele, mert akkor a szombati tipp például nem győzött volna, és a New Yorkot sem tartottam volna esélyesnek vasárnap este, de azon biztosan jobban el fogok gondolkodni, ha egyikőjük sem fog egyetérteni a tippemmel.
Végül is, a Haugesund tényleg kifejezetten gyengébb volt, és az is csoda, hogy döntetlenre ki tudta otthon hozni a meccset, miközben korábban sokkal nagyobb sikereket ért el a nála gyengébb csapatokkal.
Ezt tehát a jövőben beépítem a tudásomba. A másik, amit elemezni fogok, már ahol lesz erre statisztika, mert sok bajnokságnál nincs ilyen az Eredmények.com-on, hogy az esélytelen csapat mennyire jól védekezik, azaz hány lövést kap kapura és abból mennyit véd a kapus.
Remélem, ezekkel jobb esélyt érek el, és a Haugesund meccse pozitív fordulatot jelent a megérzésem szerint, nem pedig negatívat. (Egyébként azért is tekintettem átlagosnál fontosabbnak ezt a meccset, mert ha akarom tartani a három meccsből kettő nyer arányt, akkor ez péntekig pont sikerült. A következő hármas egység szombaton kezdődött, és ha a vasárnapi meccs nyert volna, akkor az javította volna a 66,67%-os találati arányt, és a harmadik meccs már nem lett volna kritikus, hogy veszít-e. Így viszont feltétlenül győznie kell a következő tippemnek az arány megtartása érdekében. A másik, ami miatt fontos lett volna a győzelem, hogy egy győztes vasárnappal csúcsegyenleggel zártam volna a hetet és legyőztem volna a vasárnap-hatást. Hát sajnos nem sikerült.)